Klima Sistemleri

klima-1

EVAPORATİF SOĞUTMA NASIL ÇALIŞIR?

Evaporatif Soğutmanın İlkeleri

Su buharlaştıkça, havanın içerisindeki enerji azalır ve bu da sıcaklığı düşürür. Evaporatif Soğutma sistemleri açısından iki sıcaklık tipi önemlidir.

Kuru Termometre Sıcaklığı

Bu sıcaklık, genelde bizim hava sıcaklığı olarak düşündüğümüz ve hava akımına maruz kalan sıradan termometrelerce ölçülen sıcaklıklardır.

Islak Termometre Sıcaklığı

Bu scaklık, salt suyun buharlaştırılması ile ulaşılabilecek en düşük sıcaklıktır.

Hava içerisindeki buharlaşma söz konusu olduğunda, havanın ıslak termometre sıcaklığı, kuru termometre sıcaklığı ile kıyaslandığında evaporative soğutma potansiyelinin bir ölçütüdür. Kuru ve ıslak termometre sıcaklıkları, nisbi nemin hesaplanmasında kullanılabilir.

Buharlaşma, havanın neminin %100 ün altına düştüğü ve havanın suyu emmeye başladığı zaman oluşur. Herhangi bir hava kütlesi, belirli bir miktar su tutabilir ve emilim derecesi o anda halihazırda ne kadar su tuttuğuna bağlıdır.

Nemlilik terimi, havanın tutma kapasitesine oranla hava içerisinde ne kadar su bulunduğunu açıklamaktadır. Hava, daha fazla su tutamayacak duruma gelince doygunlaşır. Bir sünger düşünün, su tutma kapasitesinin yarısı kadar su tutmuş olsun. Bu durumda %50 lik bir doygunluk oranına sahiptir. Havanın durumunda ise bu, havanın nisbi neminin %50 olması demektir.

Suyu sıvı halden buhar haline dönüştürmek için enerji gerekmektedir. Bu enerji, havanın kendisinden kaynaklanan ısı iletmez nitelikteki işlem ile elde edilir. Evaporatif hava soğutucuna giren hava, suyu buharlaştırmak için enerji verir. Bu işlem sırasında soğutucudan geçmekte olan havanın kuru termometre sıcaklığı düşmektedir.

Evaporatif Hava Soğutucuları Nasıl Çalışır.

Buharlaştırma sistemi / Dış ortam havası / Soğutma Pedi / Vantilatör motoru / pompa / Su Tankı / Serin taze hava

Evaporatif hava soğutucu sistemleri, havayı soğutmak için buharlaşmayı kullanmaktadır. Springday gibi bir evaporatif soğutucuda bir pompa, suyun su haznesinden soğutma pedlerine kadar dolaşımını sağlar ve bunun sonucunda da pedler son derece ıslak hale gelir. Bir fan, cihaz dışındaki havayı çeker ve nemlenmiş pedlerden geçirir. Hava pedlerden geçerken buharlaşma yolu ile soğur. Etkili bir evaporatif soğutmanın anahtarı, her bir soğutma pedinin, tüm işlemler sırasında ve boyunca tam olarak doygun halde kalması ve sistemin fan ve moturunun, ev için uygun hava akımını sağlayacak yeterlilikte tasarlanmasıdır.

Tüm Springday cihazları, benzeri tüm hava iklimlendiricileri açısından en yüksek performansa erişebilmek için gelişmiş teknolojiler ve akıllı tasarım özellikleri sunmaktadır. Springday sistemlerinin neden eşsiz olduğunu öğrenmek için tıklayınız.